Princip solárních systémů

Solární systémy se užívají k ohřevu vody pomocí sluneční energie.

Jelikož neustále rostou náklady na teplo, tedy i na ohřev vody, je nutné se poohlížet po levnějších zdrojích. Takovým zdrojem je bezpochyby sluneční záření. Sluneční záření představuje největší množství energie, které se na Zemi nachází. Slunečními paprsky dopadne na povrch Země přibližně 1 kW/m2. Jak je vidět na následující mapě, Jihomoravský kraj je z pohledu využití sluneční energie nejlépe vhodným v ČR.

Sluneční záření v ČR

Obrázek: Roční průměrný úhrn slunečního záření [kW/m2] Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Solární kolektory jsou umístěny na střeše objektu, kde na ně dopadá sluneční energie, kterou absorbují a předávají teplonosné nemrznoucí kapalině v trubkovém registru, která je vedena do solárního bojleru, kde opět předává teplo vodě v bojleru, kterou ohřívá a ochlazená se vrací zpátky do kolektorů, kde se opět ohřívá. Elektronická regulace neustále vyhodnocuje teplotní rozdíl mezi teplotou vody v zásobníku TUV a teplotou kolektoru. Dle nastaveného rozdílu pak zabezpečuje spínání oběhového čerpadla. Potrubní rozvod systému je vyhotoven z měděného potrubí nebo nerezovým vlnovcem po celé délce izolován solární izolací.

Nejčastější variantou jsou solární systémy, kterých se využívá k ohřevu teplé užitkové vody. To přesně nabízí naše firma.

V případě užití solárního systému k ohřevu TUV se úspora za celý rok pohybuje mezi 50-70%, při rozumných investičních nákladech.

Solární kolektory

Solární kolektor je zařízení určené k pohlcování sluneční energie a jeho přeměně na tepelnou energii. Součástí každého kolektoru je absorbér, což je těleso z materiálu s dobrou tepelnou vodivostí, na vrchní straně opatřené speciální tenkou vrstvou, která minimálně odráží a maximálně zachycuje (absorbuje) sluneční záření a proměňuje na tepelnou energii.

Solární kolektory jsou osazeny bezpečnostním sklem, které je dimenzováno tak, aby vydrželo i krupobití. Námi dodávané solární skla mají vysokou propustnost slunečního záření a výborné izolační schopnosti, které zajišťují, aby nedocházelo ke ztrátám tepla.

Sluneční záření je dvojího typu, a to přímé a rozptýlené (difúzní). Přímé sluneční záření je oproti difúznímu závislé na úhlu dopadu paprsků. Difúzní vzniká rozptýlením v atmosféře. Činnost kolektorů při absenci přímého záření klesá. V noci je využíváno tepla naakumulovaného v bojleru nebo akumulačních nádržích.

Maximální výtěžnost systému je u ploch, které jsou orientovány na jih s mírným odklonem na západ, kvůli využití zapadajícího slunce a sklonem 45 stupňů. Jiné nasměrování je možné, ziskovost však u nich klesá.

Při dlouhodobě příznivém počasí se voda v bojleru ohřívá na vyšší teplotu. Pro případy havarijních stavů, jakým je například výpadek elektrického proudu a tím zastavení oběhu nemrznoucí směsi systémem, je v okruhu nainstalována expanzní nádoba, která vyrovnává tlakové výkyvy a pojistný ventil.

Obsluha systému

Řízení celého solárního systému je plně automatické. Solární regulace sama vyhodnocuje, kdy jsou příznivé klimatické podmínky pro ohřev vody – porovnává teplotu na kolektorech a v zásobníku a v případě splnění nastaveného rozdílu teplot dává pokyn k chodu celého systému.

Solární systém není potřeba téměř udržovat. V pravidelných intervalech by měl uživatel pouze kontrolovat anodu v bojleru a každých 6 let by měla být vyměněna nemrznoucí směs v solárním systému.

K instalaci solárního systému není nutné stavební povolení nebo ohlášení. Pouze u domů chráněných památkovou péčí je nutný souhlas památkového úřadu.

Technické řešení

Před realizací bude vyhotoven projekt a statické posouzení.

Zde si můžete stáhnout osvědčení opravňující naši firmu k montáži, uvedení do provozu a provádění servisní činnosti solárních systémů ENBRA SOLAR.